Stug

27. října 2005 v 19:14 | Tanhir (Lopouch) |  Modely kamarádů
Jak jsem stavěl Stuga

Znáte to. Vyhlédnete si v obchodě určitý model, pak skládáte korunku ke korunce a jednoho slunného dne vyrazíte s patřičným obnosem na nákup. Ale jaké je vaše zděšení, když dorazíte k pultu, marně se díváte na místo, kde byl a po zoufalém dotazu na prodavače zjistíte, že vybraná stavebnice momentálně není.
Přesně tohle předcházelo nákupu Stugu III F od české firmy Attack Hobby Kits. Původně jsem si do obchodu vyrazil pro jejich jinou stavebnici samohybky Grille M. Po té co jsem zjistil, že tu prostě ten den nedostanu, sem si řekl, přece z obchodu neodejdu jen tak. A tak sem jako náhradu zakoupil právě zmíněný Stug.
O víkendu sem se k němu hned posadil, ale musím říct, že zklamání přetrvávalo. Na Grille sem se tolik těšil, měl už shromážděny nějaké podklady, vybrán budoucí kabátek. A tak sem Stug začal dělat vlastně s nechutí, která se dál a dál prohlubovala. Určitě znáte rčení, že když člověk něco dělá s láskou, tak na výsledku jeho práce se to ukáže. A funguje to i opačně.
Stavebnice Attacku jsou short-runy se všemi klady i zápory, co k použité technologii patří. Věděl sem, že stavebnice Grille by nebyla lepší, ale fakt, že to prostě není ona a že předcházející model sem stavěl od firmy Revell, ve mně vzrůstající nechuť jen posiloval. Pak už stačilo jen málo. Marně sem se pokoušel podle návodu ohýbat pásy kolem napínacího a hnacího kola, Praskaly a já nadával,proč Attack nedělá prostě jednotlivé články jako Revell? Při čištění a pilování mi také upadla jedna kladka, kterou sem ani přes 20 minut strávených nad kobercem prostě nenašel. Celý podvozek i s pásy sem nějak dolepil, o nějaké prověšení sem se ani nepokoušel, nechal ho schnout zatížený na stole a šel spát. Ráno sem pak nevěřícně sledoval, že jedno hnací kolo pod tím tlakem nevydrželo, trochu se uhlo a zaschlo tak křivě. To, že lepidlo v tomto případě opravdu drží, a ona vzrůstající nechuť k modelu mne vedla k tomu, že už sem to nechal tak a řekl si, že to prostě v poličce dám tímhle směrem ke stěně.
Další lepení už docela šlo, akorát stejně tak mou nedůslednou kontrolou stejně jako kolo se dostal trochu šejdrem kanon. Ale to už sem prostě spěchal, abych měl stavbu co nejdřiv z krku. Celý hotový model sem pak namaloval podle kamufláže v návodu - zelené skvrny na pískovém podkladě. Původně sem si našel zajímavější kamufláž s velkým počtem drobných zelených a hnědých skvrn, ale rozhodl sem se, že pro tak zmršený model by ji bylo škoda. Málem bych totiž ještě zapoměl zmínit, že mimo jiné se mi také při pokusu vyvrtat hlaveň podařilo vynaloženým úsilím a špatným nástrojem urvat polovinu úsťové brzdy. Tak sem teda hotový model po nanesení obstojných obtisků ze stavebnice strčil pěkně dozadu. O nějaké patině, filtrech apod. se mi v té době ani nezdálo.
Nedávno jsme malovali a přestavovali můj pokoj, při té příležitosti sem si i přeorganizoval poličky s modely a provedl razantní čistku. Stug ji nějak unikl. Pak už jen stačilo, aby mi při prohlížení publikace Stug III in Action padla do oka fotka právě verze F v zimní kamo. I vytáhl sem onoho chudáka z poličky s klidným vědomím, že když se něco nepovede, může klidně skončit v koši. Pěkně sem ho přetřel bílou barvou, na kterou sem pak aplikoval několik vrstev filtrů. Na fotce se ona bílá zdála velmi zachovalá, proto sem ji na modelu nijak neodíral a nechal ji tak. Následoval i pokus o wash. Zatím s tím vším vlastně jen začínám, ale i tak už jsem si jistý, že to modelu opravdu pomáhá. Protože, jak už sem říkal, na fotce vypadal Stug čistě bílý, nepokoušel sem se o nějaké pigmentování nebo stoky vody a začal se starat o podložku.
K výrobě sněhu sem použil metodu, kterou sem aspoň pro sebe objevil v jednom článku na missing-lynx.com. Základem sněhu je jedlá soda, smíchaná s vodou a lepidlem, v mém případě to byl samozřejmě Herkules. Po nanesení na podložku a umístění Stugu sem se zaradoval. Sníh vypadal opravdu dobře. Jediný problém byl, že sníh na podložce, tvořené vrstvou sádry na základě z polystyrénu a oblepené dřevěnými lištami moc nedržel. Říkal sem si nechám to uschnout a uvidím. Nestalo se tak.
Při obhlížení modelu, zda je všude sníh, tak jak má, mi podložka vyklouzla z ruky. Po pádu na zem nedržící sníh skončil na jedné hromádce, vedle podložka a model o kus dál. Chvilku sem nabíral dech, pak si skočil do obchodu pro novou sodu, dal víc lepidla a nanesl znova. Pak už to drželo líp. Bohužel na Stugu až moc, a tak sem už nebyl schopen ubrat ze sněhu, který sem naplácal na předek. Je ho tam příliš…
Ale žádný učený z nebe nespadl a jen ten, kdo nic nezkouší, nic nepokazí. Samozřejmě ani teď není Stug model par excellence. Ale aspoň vím, že se pořád můžu zlepšovat a mám tak motivaci k dalším pokusům a přece jen už teď nemám takovou chuť Stug vyhodit. A určitě se k téhle stavebnici ještě vrátím. Stroj Gerda s drobnýma skvrnama láká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak ohodnotíte Tanhirovo Stug? Známky jako ve škole

1
2
3
4
5

Komentáře

1 ModelPunkR ModelPunkR | E-mail | 28. října 2005 v 14:03 | Reagovat

To jo...to je můj bratr..to jo!!!! :-)))

2 lordevgold lordevgold | 29. srpna 2006 v 13:07 | Reagovat

takovy moc chudy

3 DoDo DoDo | 11. října 2006 v 10:21 | Reagovat

A jo celkem dobrý a ten sníh je super :-D

4 nanyy nanyy | 7. května 2007 v 20:12 | Reagovat

je mezi tim sněhem taky někde ten slibovaný stuG ? :-D

5 jrtjyucyqdq jrtjyucyqdq | E-mail | Web | 4. června 2009 v 14:24 | Reagovat

A3GF9Q  <a href="http://trijyojrtmsz.com/">trijyojrtmsz</a>, [url=http://uqdwowvfkhis.com/]uqdwowvfkhis[/url], [link=http://cmfmaunvgnmj.com/]cmfmaunvgnmj[/link], http://vvweadtztrnw.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama